Începe simularea Evaluării Naţionale

[Gazeta de Sud] - 03/17/2025

Elevii de clasa a VIII-a participă, începând de luni, la simularea Evaluării Naţionale, prima probă fiind cea de Limba şi literatura română. Peste 173.000 de elevi sunt aşteptaţi să participe. Prima probă este cea de Limba şi literatura română şi se susţine luni în toate unităţile şcolare, iar acestea au dispus măsuri pentru ca simularea examenului să se poată derula în condiţii bune. În cursul zilei de marţi se va susţine proba de Matematică, iar miercuri cea de Limba şi literatura maternă. Toate probele sunt scrise, iar rezultatele vor fi comunicate de 31 martie. ”La această simulare, care se va desfăşura în peste 3.500 de unităţi de învăţământ/centre de examen, sunt aşteptaţi să participe peste 173.000 de elevi de clasa a VIII-a. Pentru proba de limbă maternă sunt înscrişi circa (…)


    Trimite Email

Alte articole din Gazeta de Sud

Ilie Bolojan, întâlnire cu autoritățile pentru organizarea alegerilor prezidențiale
Președintele interimar Ilie Bolojan s-a întâlnit luni cu reprezentanții instituțiilor și autorităților publice (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025
Ministrul Educației, Daniel David, va participa la Conferința Educațională VREM 9, la Târgu Jiu
Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” din Târgu Jiu va găzdui pe 10 aprilie, la ora 12:00, Conferința Educațională VREM (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025
Bătaie într-o benzinărie din Olt
Un bărbat a fost bătut crunt, în urmă cu câteva zile, într-o benzinărie din Olt, de mai mulți indivizi care l-au (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025
Vreme severă în toată ţara
Administrația Națională de Meteorologie a transmis că în intervalul 17- 20 martie, ora10.00, vremea se va răci (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025
Mesaj GdS 30: „Vă doresc „Tinereţe fără bătrâneţe”, ca în basmul românesc!“
Sincere felicitări pentru frumoasa aniversare! Vă doresc „Tinereţe fără bătrâneţe”, ca în basmul românesc! Sunt (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025
Handbal (f) / Ovidiu Mihăilă: „Am încercat să ne ridicăm la valoarea lui CSM Bucureşti“
Echipa feminină de handbal SCMU Craiova a pierdut în fața campioanei CSM București și a fost eliminată, oficial, din (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025
(VIDEO) SUA a deportat sute de venezueleni suspectați de apartenență la grupări criminale
Peste 200 de venezueleni suspectați de apartenență la banda Tren de Aragua, împreună cu 23 de membri ai grupării (…)
[Gazeta de Sud] - 17/03/2025


[Toate articolele din: Gazeta de Sud +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră din ziare romanești

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină, sau pagina facebook corespunzătoare pentru comentariile cititorilor.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY