Săptămâna Pătimirilor Domnului – Săptămâna Mare

[Ecopolitic] - 04/14/2025

Săptămâna Mare este singura perioadă din întregul an liturgic numită aşa, pentru că ea cuprinde întreaga istorie a umanităţii, de la izgonirea din Rai la izbăvirea din iadul în care Hristos coboară după ce Îşi dă sufletul pe Cruce, scrie Agerpres. Săptămâna Mare a Sfintelor şi Mântuitoarelor Patimi ale lui Hristos începe în Duminica Intrării în Ierusalim a Domnului. Săptămâna Patimilor se mai numeşte şi Săptămâna Mare, pentru că în aceste zile s-au săvârşit nişte lucruri cât se poate de mari: patimile şi moartea Dumnezeu-Omului pentru neamul omenesc. „Aceste lucruri sunt atât de mari şi au atât de multă însemnătate încât de nu s-ar fi săvârşit, lumea şi neamul omenesc ar fi pierit precum Sodoma şi Gomora sau precum lumea dintru început, cea nimicită prin potop. Lumea dăinuie fiindcă (…)


    Trimite Email

Alte articole din Ecopolitic

Federația ‘Solidaritatea Sanitară’ susține salarizarea suplimentară în funcție de performanță, dar nu forma propusă de Ministerul Sănătății
Federația ‘Solidaritatea Sanitară’ din România (FSSR) susține principiul salarizării suplimentare în funcție de (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025
Curtea de Conturi: Încadrarea cu personal de conducere și personal de execuție este insuficientă la nivelul unor unități subordonate MApN
Încadrarea cu personal de conducere și personal de execuție este insuficientă la nivelul unor unități subordonate (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025
Gorj: A început deszăpezirea pe Transalpina; se acționează pe sectorul dintre Rânca și Obârșia Lotrului
Drumarii au început acțiunea de îndepărtare a zăpezii pe Transalpina, pe sectorul de drum cuprins între Rânca și (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025
Veste uriașă de la olandezi: ”Ne așteptăm să găsim Coiful de la Coțofenești”
Este de aşteptat ca o parte sau toate comorile de artă româneşti furate de la Muzeul Drents din Assen să fie găsite, (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025
ULTIMA ORĂ Moțiune simplă împotriva ministrului de Externe, Emil Hurezeanu, depusă de parlamentarii AUR și POT
Moțiune simplă împotriva ministrului de Externe, Emil Hurezeanu, depusă de parlamentarii AUR și POT, în Camera (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025
Cerere în căsătorie de Cehov – o nouă producţie Teatrul Stela Popescu – în premieră pe 25 şi 26 aprilie, pe scena de la Excelsior
Spectacolul Cerere în căsătorie de Cehov – două povești, șase personaje excentrice și un carusel de emoții și hohote (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025
Marius Tucă: „Statul român e gol, e găunos, nu se mai ghidează după principiile democraţiei; alegerile din luna mai sunt ilegitime și sunt șanse ca acestea să nu fie recunoscute”
Alegerile din mai sunt ilegitime și sunt șanse ca acestea să nu fie recunoscute. Sunt declarațiile bombă făcute în (…)
[Ecopolitic] - 15/04/2025


[Toate articolele din: Ecopolitic +++]

|  Adăugarea sau scoaterea conținutului dvs | Contact   |  Trimite Email

ZIAR.COM : știri libere | știri tv live și știri de ultima oră

Ziar.com indexează publicații diverse, ziare și reviste cu poziții diferite, existente independent online. Ideile și comentariile exprimate în aceste articole nu reflectează opiniile Ziar.com și nu pot fi imputate acestuia. Pentru orice informație complementară sau reclamație cu privire la conținut, consultați direct ziarele relevante – sursa este întotdeauna indicată, cu un link spre articolul de origină.

Publicare, realizare si gazduire web : DIRECTWAY. Toate drepturile rezervate, reproducerea interzisa - Copyright © 1996-2025 DIRECTWAY